BLOCKCHAIN…

Günümüzde hayatımızın belkide her alanına girmiş olan bu yazılım altyapısı nedir? Belki biliyoruz belki de bilmiyoruz ama günümüzde sağlık sektöründe, ulaşım sektöründe, ithalat-ihracatta kısacası bir çok alanda blockchain altyapısı kullanılıyor. Kısaca Türkçesi dağıtık defter teknolojisi olan blockchain verilerin dağıtılarak saklaması teknolojisidir diyebiliriz. Blockchain teknolojisi şuan yeni yeni anlaşılmaya başlasa da gelecekte web siteleri kadar yaygın kullanımı olacaktır.

Blockchainde işlemler yapılırken bu işlemleri doğrulamak için coinler kullanılmaktadır. Normalde bu teknolojinin yan ürünü olan coinler, son zamanlarda blockchainin önüne geçip daha popüler hale gelmiştir. Özellikle son 1 senede kripto paraların aşırı değerlenmesi bu sektöre olan ilgiyi arttırmıştır. İlk kripto para olan Bitcoin değeri ve yaygınlığı bakımından diğerlerine önderlik etmektedir. Bitcoin merkezi yönetimlere ve merkezi sistemlere karşı olarak çıkmış ve topluluğun kararlarına göre haraket etmeyi hedeflemiştir. 2019 yılında başlayan Covid-19 etkisiyle ekonomik durgunluğun başlamasıyla ülkeler çözüm olarak para basmaya başlamış ve bu da ülkelerin paralarının değer kaybetmesine neden olmuştur. Büyük ve küçük yatırımcılar enflasyon karşısında eriyen paralarını korumak için arz ı sınırlı olan varlıklara yönelmişlerdir. Bu varlıkların başında da arzı 21 milyon adetle sınırlı olan bitcoin gelmiştir. Bunun sonucu olarak Bitcoin son 1 yılda 20 kat değer kazanmıştır. İnsanların bu sektörde bu denli büyük rakamlar kazanması bütün algıyı blockchain teknolojisinden çok bu teknolojinin ürünlerinden olan kripto paralara yöneltmiştir.

Merkezi sistemlere karşı olan blockchain teknolojisini şu anda merkezi şirketler ele geçirmiş olsada tamamen merkeziyetsiz De-Fi platformları her geçen gün artmaktadır. Bu platformlar tamamen merkeziyetsiz ve güvenlidir. Ayrıca De-Fi platformları her geçen gün gelişmektedir. Şu anda birçok örneği olan De-Fi platformlarında insanlar modern bankacılık hizmetleri olan mevduat faizi, kredi, kredi kartı gibi bir çok finans ürününü kullanabilmektedirler. Türkiye’de kurulmuş şuan De-Fi platformu yoktur. Ayrıca borsalarımızın hepsi de merkezi yapıdadırlar. Son günlerde yaşanan bazı borsaların kapanması sonucu insanların mağdur olması da hem insanların merkezi sistemlere olan hemde Türk borsalarına olan güveni kırmıştır. Bunun sonucunda günlük hacmi 10 milyar dolara bulan Türk borsalarının hacmi 2 milyar dolar civarına düşmüştür.

Bu noktada araştırmalarına 2 yıl önce başlayan ve 1 aydırda tanıtıma başlayan Byte Technologies olarak Türkiyede ki büyük boşluğu doldurmayı hedeflemekteyiz. Şirketin kuracağı ByteDex borsası 31 temmuzda faaliyete geçecek ve içerisinde Türkiye’de olmayan bir çok kripto finans özellikleri bulunacaktır. ByteDex borsasında işlemlerin hepsi borsaya entegre Byte-W merkeziyetsiz blockchain tabanlı cüzdanlar üzerinden yapılacaktır. Bu sistem ile Türkiye’de bir ilk olarak insanların yatırımları tamamen blockchain üzerinde tutulacaktır ve Borsa şirketi tarafından çalınma veya dolandırılma riski ortadan kalkmış olacaktır. Ayrıca kullanıcılara, borsanın kendi tokeni üzerinden staking ve loan imkanları da sunulacaktır. Bu özellikleri göz önünde bulundurulduğunda ByteDex borsası dünyada kabul görmüş bir borsanın bütün özelliklerini barındırırken buna ilave olarak yatırımlarında merkeziyetsiz bir cüzdan üzerinde tutulmasına olacak sağlayarak sektörde büyük bir inovasyona imza atmayı hedeflemektedir. Bu noktada ByteDex borsası hizmete girdikten sonra hızlı bir büyümeye gitmesi beklenmektedir.

Türkiye’nin kripto paralara ilgi bakımından Avrupada 1. Sırada olması nedeniyle şirketin odak noktasında Türkiye yer almıştır. Son olaylar sonrası yabancı borsalara kayan 8 milyar dolar gibi hacim de göz önün alındığında ByteDex borsası faaliyete geçtikten çok kısa süre sonra listelerde üst sıralara çıkmayı, global pazarda büyümeyi ve özellikle borsa açılışı sonrası global pazarda büyük bir reklam çalışmasıyla Dünyada adından söz ettirmeyi hedeflemektedir. ByteDex’in özellikleri ve altyapısı bakımıyla bu hedefleri çok kolay gerçekleştireceğini söyleyebilirim.

Altyapı ve vizyonu göz önünde bulundurduğumuzda gelecek için çok büyük bir proje olduğunu rahatlıkla görebiliriz. ByteDex’in web sitesinde ve White paper da çok daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Bu ilgi çekici projeyi yakından takip edin, fırsatları kaçırmayın…

Bekir Doğan Hasırcı (Founder/CGO)

--

--

Byte Decentralized Exchange (ByteDex) Blockchain Tabanlı bir kripto varlık borsasıdır.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
ByteDex

ByteDex

Byte Decentralized Exchange (ByteDex) Blockchain Tabanlı bir kripto varlık borsasıdır.